Diskusija apie LBS ir kitus svarbius dalykus (Papildyta N. Nasvyčio laišku )

2017-01-16


Po Metų Buriuotojo Apdovanojimų (MBA) plykstelėjo diskusija, kas gero ir kas blogo rinkimuose ir pačioje Lietuvos buriuotojų sąjungoje.

 

Diskusijos pradžia - Arūno Burkšo kreipimąsis į buriuotojus dėl renginio formato ir kokybės:

Nuoroda į originalų tekstą: https://www.facebook.com/arunas.burksas?pnref=story

Neturintiems Facebook paskyrų:

NUOMONĖ. SKAUDA DĖL BURIAVIMO. Aš kaimo politikas (nors LBS taryba man yra suteikusi Lietuvos Nusipelniusio buriuotoją vardą) todėl galiu išsakyti nepopuliarią, sopančią nuomonę. Vakar, pakankamai reikšmingą ir simbolinę Lietuvai dieną, sostinės Rotušėje vyko Lietuvos metų buriuotojų pagerbimo renginys, kurį, pasirodo, dėl asmeninių ambicijų, nesutarimo su renginio iniciatoriumi, ingnoravo Lietuvos buriuotojų sąjungos valdžia, tokiu būdu nepagerbė Lietuvos metų nusipelniusių buriuotojų...
Nebuvau ten ir jaučiuos Š ū d i n a i. Nesuprantu, kodėl pas mus vyksta tokie dalykai. Negi Lietuvos buriuotojų bendruomenė nėra nusipelniusi pagarbos iš mūsų išrinktųjų vyrų? Bendruomenei žinomi jų nesutarimai su 6 metus vykusio renginio organizatoriumi Dariumi Gerasimavičiumi Bitlu, tačiau prie ko visa bendruomenė??? Nesugebėjimas numalšinti smulkmeniškų ambicijų, nesveikos konfrontacijas, gal konkurencijos, ir ieškoti šviesių kelių mūsų religijos (buriavimo) sklaidai, labai liūdina didelę Lietuvos buriuotojų bendruomenę.
PASTEBĖJIMAS. Įvairios Lietuvos sporto federacijos, sąjungos, lygos ir pan., rengia savo bendraminčių pagerbimą, padėkoja už Meilę savo idėjoms, siekiams ir pan., o pati LBS to nedaro? Tad, mieli kolegos vadovai, tikiu nepasmerks manęs buriuotojai, teigiu, iš Jūsų pusės parodyta didelė N E pagarba mūsų žmonėms.
AČIŪ už dėmesį. Jei kam nors skauda kartu su manimi, paspausk Patinka...

 

Ta tema taip pat pasisakė ir Vilius Tamkvaitis savo Facebook paskyroje:

Nuoroda į originalų tekstą: https://www.facebook.com/notes/vilius-tamkvaitis/k%C4%85-buriavimui-davei-tu/1227109670707216

 

Neturintiems Facebook paskyrų:

Arūnas Burkšas užkūrė diskusiją apie Lietuvos buriuotojų sąjungą ir jos “vaidmenį” šių metų Metų buriuotojų apdovanojimuose. Stebėdamas diskusiją supratau, kad žmonių lūkesčiai iš Lietuvos buriuotojų sąjungos stipriai prasilenkia su realybe.
Buriuotojų sąjunga yra tiesiog terpė, jungianti visą buriavimo ekosistemą.

Daugelis facebookinių kapitonų užmiršta, kiek buriavimui atiduoda sportininkai (tie tikri). Pamėginkite prie gero vėjo prasiplaukti su Karolis Janulionis, Martis Pajarskas ar Viktorija Andrulyte. Jūsų ne tik “ištreniruoti” kūnai neatlaikys pirmos laviruotės, o fordake suprasite, kad nei velnio nemokate buriuoti. Apie Rokas Mile ar Gintare Scheidt Volungeviciute tikriausiai niekam pasakoti nebereikia.
Arturas Dovydėnas, Rimtautas Rimšas ir kitų žalių buriuotojų mokytojų indėlis taip pat niekam neturėtų kelti klausimų.
Man nuoširdžiai gaila Emilis Valentinaitis, nes jo daromas darbas yra vienas juodžiausių. Nieko nėra bjauriau už taisyklių neišmanančius, vidurio amžiaus krizės kamuojamus “sportininkus”. Juozas Gordevicius ir jo komanda irgi stebina savo entuziazmu. Iš patirties žinau, kaip sunku organizuoti regatas.
Norint padaryti kažką gero buriavimui jums nereikia buriuotojų sąjungos palaiminimo ar paskatinimo.
Pamynęs lietuvišką kuklumą, galiu pasakyti, kad nuo 2006 metų aktyviai prisidedu prie buriavimo puoselėjimo, mano indėlio chronologija galėtų atrodyti taip:
vejopamusalai - Romantiškiausias etapas, kai pradėjome pirmąjį Lietuvoje buriavimo blogą. Geras jis buvo ar blogas - kitas klausimas, bet tai paskatino Rokas Arbušis pradėti arbusis.lt, Egidijus Nasevičius pradėti dabartinį Skipper.Lt. Auksiniais laikais kiekvieną mėnesį unikalių lakytojų skaičiumi viršydavome nebeegzistuojančio buriavimo žurnalo tiražą kartais.
Regatos - Bent dvi regatos organizuojamos man padedant. Kiekvienais metais apie 100-150 buriuotojų buriuoja mano regatose. Asmeniškai kviesdavau žmones startuoti mano regatose ir žinau ne vieną atvejį, kai mano pakviesti naujokai buriuoja iki šiol.
Teisėjavimas - Sudėjus į krūvą, bent dvi buriavimo sezono savaites praleidžiu teisėjaudamas jaunimo varžybose. Tai vienintelė mano veikla, už kurią gavau oficialų įvertinimą, kurį nuoširdžiai užsidirbau.
Esu tikras, kad kiekvienas, skaitantis šį tekstą, gali padaryti daug daugiau negu aš. Tad gal laikas nusipurtyti nomenklatūrinės mąstysenos rėmus ir pradėti veikti?

 

Rekomenduojama taip pat perskaityti komentarus po originaliais tekstais.

 

Sausio 17 dieną, LBS prezidentas Naglis Nasvytis paskelbė LBS tarybos sprendimo pagrindus:

Originalus tekstas: http://lbs.lt/en/lietuvoje/1227-diskusijos-po-mba.html

 

- Pastebėjimai dėl diskusijos, kilusios po MBA 2016
Po penktadienį vykusių „Metų buriuotojų apdovanojimų“ „Facebook“ erdvėje tarp buriuotojų užsimezgė didelė diskusija apie LBS Tarybos nedalyvavimą šių metų renginyje bei apskritai LBS tikslus, funkcijas ir jos vadovybės pareigas bendruomenei. Man, tiek kaip šios bendruomenės nariui, tiek kaip LBS prezidentui, ši diskusija yra labai džiugus faktas. Ji parodo, kad buriuomenė gyva. Noriu įsijungti į šią diskusiją su keliais pastebėjimais.
Pirmiausia, niekada nepamirškime, kad LBS esame mes visi, kuriems rūpi buriavimas ir buriuotojiškos vertybės. LBS Taryba (arba kaip kai kas vadina „biurokratai“) yra tie patys buriuotojai, kurie buvo išrinkti LBS klubų ir individualių narių atstovauti bendruomenės interesams, plėtoti, saugoti ir, jei prireiktų, ginti buriuotojiškas vertybes.
Minėtoje diskusijoje buvo išsakyta daug teisingų ir konstruktyvių minčių ir joje liūdina tik viena – kad dažnai vis dar neišsivaduojame iš „baudžiauninkiško“ mąstymo, kad LBS – tai ne mes, bet kažkas mums svetimas, o gal net priešiškas. Bet juk Lietuvos buriuotojų sąjunga dėl to ir yra sąjunga, kad apjungia kiekvieną mūsų „aš“. Buriuomenė stipri tiek, kiek stiprūs yra klubai ir jų nariai, kaip aktyviai jie vysto savo veiklą, organizuoja varžybas bei kitus renginius. LBS Taryba renkama iš mūsų pačių buriuotojų ir veikia visuomeniniais pagrindais, be jokio atlygio. Tarybos pagrindinė misija yra nustatyti LBS veiklos tikslus ir kryptis bei savo veiklą kreipti įstatyminių ir kitų buriavimą reglamentuojančių veikų vykdymui tam, kad bendruomenė galėtų civilizuotai vystytis ir būti atstovaujama valstybiniam lygmeny. Mums svarbu, kad buriavimas būtų malonumas, o ne konfliktų ir asmeniškumų aiškinimasis.
Grįžkime prie „Metų buriuotojų apdovanojimų“.
Prieš šešerius metus žurnalas „Vėjo 3“ parodė puikią ir sveikintiną iniciatyvą suorganizuodamas pirmuosius MBA. Po antrųjų MBA, LBS Taryboje sutarėme, kad reikėtų palaikyti buriuomenei tinkantį ir patinkantį renginį, pabandyti pakylėti jį į aukštesnį organizacinį lygį. LBS pasisiūlė bendradarbiauti su žurnalu „Vėjo 3“ rengiant sekančius MBA ir tuometinis žurnalo direktorius bei MBA organizatorius Darius Gerasimavičius mielai sutiko. Pasiskirstėme atsakomybėmis. Bendros pastangos davė vaisių. Tretieji MBA jau vyko nebe bare/klube, o Architektų sąjungos rūmuose, atsirado daugiau rėmėjų. Buvo detaliai aprašytos nominacijos ir jų kriterijai.
Norėjosi dar didesnės šventės mūsų geriausiems ir visiems mums. LBS kreipėsi į Vilniaus savivaldybę ir gavome sutikimą sekantiems metams MBA renginį vykdyti garbingiausioje miesto vietoje - Vilniaus rotušėje. Siekiant maksimalaus objektyvumo skiriant apdovanojimus, su partneriais buvo sutarta dėl vertinimo grupės sudėties – tais metais ji buvo sudaryta iš 3 LBS tarybos narių, 3 žurnalo „Vėjo 3“ atstovų ir 3 žurnalistų, besidominančių ir rašančių buriavimo tema. Renginys, mano galva, buvo tikrai vykęs ir solidus, dalyvavo virš 300 buriuotojų, garbūs svečiai.
LBS, kaip organizacija, turi bendradarbiauti su partneriais, kurie gali užtikrinti mūsų reputaciją, tačiau vystant bendradarbiavimą tapo akivaizdu, kad D. Gerasimavičius ne tik neįvykdo didžiosios dalies savo, kaip partnerio, įsipareigojimų, kuriuos vėliau turi perimti LBS, bet dažnu atveju jo veiksmai yra nesuderinami su buriuotojiškomis vertybėmis bei elementaria etika.
Prieš metus, rengiant penktuosius MBA, kaip ir ankstesniais metais, pasiskirstėme atsakomybes, tačiau renginio organizavime atsirado didelių problemų. Paminėsiu keletą. Žurnalą „Vėjo 3“ susitikimuose ėmė atstovauti vien D. Gerasimavičius. Pajutome jo stiprų norą svarbiose nominacijose apdovanoti ne geriausius, o kolegas ar draugus. Siekiant užtikrinti kiek įmanoma objektyvesnį vertinimą teko nuolat veltis į nemalonias derybas. Norėdami renginiui suteikti dar daugiau vertės, sutarėme, kad LBS iki renginio išleis LBS 80-mečiui skirtą albumą, o partneriai, žurnalas „Vėjo 3“ atspausdins ruošiamą naują žurnalo numerį. LBS albumą išleido, spausdintas žurnalo „Vėjo 3“ taip ir nepasirodė. Beje, iki šiol. Tai kas tas mūsų partneris žurnalas „Vėjo 3“?
D. Gerasimavičius nuvylė ne tik mus. Čia ištrauka iš Kintų buriavimo mėgėjų klubo „Marių burės“ susirinkimo (2015.10.24) protokolo:
„Papildomai drausmės klausimu pasisakė S.Toleikis, kuris pranešė apie klubo nario D.Gerasimavičiaus neigiamą veiklą, kuri nesiderina su moralės ir etikos normomis, daro didelę žalą klubo prestižui, žemina klubo vardą Lietuvos buriuotojų sąjungos bendrijoje. <...>
Nutarta: už klubo vardo žeminimą ir veiklą, nesuderinamą su etikos ir moralės normomis, D.Gerasimavičių pašalinti iš Kintų buriavimo mėgėjų klubo „Marių burės“ narių. <...> Balsavo: už 21 (vienbalsiai)
Visai kitu klausimu D. Gerasimavičiaus elgesį svarstė ir LBS garbės teismas, kurio 2015 balandžio 2 dienos protokolą galite rasti LBS tinklalapyje. Svarstymo metu D. Gerasimavičius, suprasdamas savo netinkamą elgesį, atsistatydino iš LBS Tarybos nario pareigų.
Praėjusiais (2016) metais, po MBA renginio Lietuvos buriuotojų sąjungos taryba, įvertinusi visas aplinkybes, priėmė nutarimą nutraukti partnerystę su „Vėjo 3“ grupe dėl bendro MBA organizavimo. Tai įvyko dėl vertybinių skirtumų tiek renkant nominantus, tiek vykdant savo kaip partnerio įsipareigojimus ir atsakomybes organizuojant pačią apdovanojimų ceremoniją. Informacija apie tai patalpinta LBS Tarybos nutarime (žr. 2016 m. sausio 12 d. nutarimą: http://www.lbs.lt/en/lbs-nutarimai.html).
Tam kad LBS atsisakius drauge organizuoti renginį nesusidarytų situacija „vienas kaimas – dvi Lietuvos“ bendru LBS Tarybos sutarimu buvo nutarta neorganizuoti jokio alternatyvaus renginio (o gal be reikalo?). Įsivaizduokime, kokia diskusija dabar būtų kilusi, jeigu būtų buvę du renginiai. Džiaugiuosi, kad buriuomenė aktyvi. Renginys pagerbiant geriausius tikrai reikalingas. Vis dėlto iš pagarbos mūsų sportininkams ir visai buriuotojų bendruomenei jis turėtų būti organizuojamas ir nominantai bei nugalėtojai renkami siekiant išlaikyti kiek įmanoma aukštesnius standartus bei objektyvumą. Šį klausimą iškelsime diskusijai kovo mėnesį Nidoje vyksiančioje konferencijoje.
Norėdama parodyti savo pagarbą daugiausiai pasiekusiems buriuomenės nariams ir pasiremdama galiojančia rezultatų regatose bei taškų už pasiektus rezultatus skaičiavimo sistema 2016 metų pabaigoje LBS paskelbė geriausių 2016 buriuotojų, trenerio ir metų įvykio sąrašą (http://www.delfi.lt/sportas/kitos-sporto-sakos/paskelbti-geriausi-2016-uju-lietuvos-buriuotojai.d?id=73289438). Gintarei Volungevičiūtei Scheidt ir Vėjui Strelčiūnui apdovanojimai buvo įteikti Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete, dalyvaujant Prezidentei Dainai Gudzinevičiūtei ir LBS tarybos atstovams. Likę apdovanojimai bus įteikti kovo mėnesį konferencijos Nidoje metu.
Savo mintis norėčiau pabaigti buriuotojiškai: Mes visi turime laivus ir vėją. Keliame ir keičiame bures, tampome šotus, buriuojame. Kiekvienas turime pasirinkimą: sėdėti kajutėje prie stalo ir laukti kol kažkas padarys arbatos, įpils romo, arba lipti ant denio ir bent padėti krenuoti, kad laivas greičiau plauktų į tikslą.
Gero vėjo!
LBS Prezidentas Naglis Nasvytis

 

 


KOMENTARAI
KOMENTUOTI
Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai. Prisijungti galite naudodamiesi

Minijos kaimas
Šilutės rajonas
55 21‘ 25‘‘N
021 17‘08‘‘E