Folkboat'ų čempionatui artėjant

2009-10-15


Skandinavų folkbotas visiems girdėtas , daugelio matytas, o kai kuriems yra tekę juo ir buriuoti. Kas tai?

Buriavimas iki 1930 metu iškirtinai buvo turtuolių sportas, buriavimo klubai turėjo negausų narių kiekį. Gioteborgo karališkajam buriavimo klubui kilo idėja sukurti jachtą,  kuri pritrauktų didesnį buriuotojų ratą, būtų greita ir nesudėtinga valdyti, bei kainuotų neastronominius pinigus.  Panašios idėjos sklandė kuriant garsųjį Folksvagen Kaefer, labiau žinomą kaip Vabalas.

Jachtų konstruktoriai kūrė vieną po kito įvairiausio dizaino jachtas kurios turėjo atitikti minėtus kriterijus. Gioteborgo jachtklubas pasiūlė dizaineriui Tord Sunden'ui

Thord Sunden

apjungti vyraujančias idėjas. Pasirinkimas buvo puikus - 1942 metais ant vandens buvo nuleistas „Folkboat" - vokiškai „Folkeboot",  jis tuo metu sukėlė didelę nuostabą, o dėl savo patrauklių savybių sparčiai ėmė plisti. Pirminė kaina tuo metu buvo 3500 Danijos kronų. Per metus buvo pagaminta apie 60 jachtų. Pirmieji buvo gaminami iš pušies vėliau imta naudoti ir prabangesnes medžiagas, o nuo 1966 pradėjo gaminti ir iš plastiko. Gaminant iš plastiko buvo atsisakyta klasikinio klinkerio ir Tor Sunden suprojektavo ir pavadino International Folkboat (IF) , tačiau neužilgo šis painiavos įnešantis pavadinimas buvo užprotestuotas ir buvo nuspresta, kad tai gali buti bet kokia medžiaga - tiek plastikas medis ar aliuminis, kuris atitinka klasikinį klinkerio korpusą ir kitas 1942 metų modelio konstrukcines detales. Šiuo metu vien Europoje eksploatuojama virš 4400 folkbotų.

„F"

Ilgis-7,68 m

Vaterlinijos ilgis-6,00 m

Plotis-2,20 m.

Grimzlė-1,20 m

Stiebo aukštis - 10,75 ( nuo vandens)

Būrių plotis 24,00 kv.m.

Mažiausias svoris 1930 kg

Balasto svoris 1050 kg

 

Pagrindiniai folkbotų fanai yra danai, vokiečiai, švedai ir anglai.  Nemažai jų yra ir už Atlanto - Amerikoje.

1960 m. „F" užima antrą vieta garsiosiose transatlantinėse lenktynėse

1963 "Valkyr" vienutininkas iš Naujosios zelandijos pasiekia Angliją

Pagrindinės folbotų varžybos:

San Francisco Cup

-Gold Cup

- Sessan Cup

na ir žinoma Lietuvos folkbotų čempionatas

Į Lietuvą folkbotai buvo daugiausiai atkeliaudavę iš Estijos ar Lenkijos. Daugelis pamena Trakuose Davainio folkbotą kurio bortus teko šveisti ne vienam prasikaltusiam to meto jaunajam buriuotojui. Šis Trakinis laivelis turėjo visus nustebinti , nes remontavo jį garsusis Romka, deja - apklijavus jį stiklo audiniu, laivas tapo sunkus ir po stiklo audinio sluoksniu pradėjo veistis pelėsis. Vėliau "Vadas" kurį laiką buvo Šarūno Sodeikos rankose, vėliau apaugo grybais ir buvo kažkur išparceliuotas.

Minijos jachtklube 2007 metais „Paršelio regatoje" debiutavo Valdemaro Vizbaro „Puffin", pavadintas šiaurės kelionių garbei. Laivelis pastatytas 1965 metais Švedijoje. Juo plaukiota iki Liepojos , „Marių Burių" regatose, o šiemet Dominykas Vizbaras atliko solo plaukimą į Stockholmą, pasitikti „Ambersail".

Gilė

 Kitas folkbotas skrodžiantis marių vandenis yra „GILĖ", bet jos kapitonas dabar Indijos vandenyne .

  „Svajūnas" - kapitonas Gintaras Žukauskas 2008 m.pirmojo Lietuvos folkbotų čempionas, statytas 1961, Taline. Vardas nekeistas nuo gimimo. Laivą pirko Kauno "Kaspino" fabrikas, o 1974 metais jį pardave Vaičiūnui Gintarui, kuris jį apklijavo stiklo audiniu ir eksploatavo iki 2007 metu, kol  nusipirko "Baltą".
Kol kas „Svajūnas" niekur toli neplaukęs, tik po Kursiu marias ar vienos dienos išplaukimai į Baltiją. Po truputi laivas ruošiamas ilgesnėms kelionėms.

Šiemet „Svajūno" įgula bandys išsaugoti čempiono titulą.

Info paruošė Bitlas
Foto: www.folkboat.de


KOMENTARAI
Marius 2009-10-15 19:03
Idomi apžvalga. O daugiau šių laivelių Lietuvoje nėra?
Marius 2009-10-21 18:31
Kaune jachtklube yra vienas plaukiantis dar, ir jei gerai pamenu dar vienas ant kranto stovejo.
Rimantas 2010-10-20 08:47
Prieš 40 metų Kauno Audinių buriuotojas Zaranka aktyviai dalyvavo visose regatose su "F" Kauno mariose ir Kuršmarėse. Gražu būtų juos "suvaryti" į vieną būrį. Statomą "F" mačiau Taline apie 1973 m, sakė, kad jis iškeliaus į Balatoną.
KOMENTUOTI
Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai. Prisijungti galite naudodamiesi

Minijos kaimas
Šilutės rajonas
55 21‘ 25‘‘N
021 17‘08‘‘E